100 dnů od voleb uplynulo

Vážení spoluobčané,

     100 dnů hájení, kdy je pravidlem ve slušném společenství nechat vítěznou alianci pracovat tak, aby ukázala, že začne plnit to, co slíbila, právě  uplynulo.

     Chtěl bych zde na tomto místě  poděkovat těm občanům, kteří mně a mým bývalým kolegům  v zastupitelstvu vyjádřili a stále vyjadřují vděk za práci, kterou jsme za uplynulých osm let pro Křimice udělali.

     Dovolte mi, abych poděkoval i seniorům,  rybářům a kronikářům,   kteří se neobávali případných následků a  svoje názory veřejně prezentovali.

     V listopadu proběhla volba starosty. To zpravidla bývá  slavnostní akt, kdy bývalý starosta předává funkci novému demokraticky zvolenému nástupci. Omlouvám se zde těm křimických občanům, kteří se na předávání  přišli podívat,  že pravděpodobně  nebyli průběhem vlastního aktu příliš uspokojeni. Všichni jsme tam byli od zastupitelů z plzeňské aliance svědky  nenažranosti a chamtivosti po  všech funkcích, do kterých se lze  za peníze nacpat.  Po tom, co předvedli v předvolební kampani, se od nich  ale nic jiného nedalo čekat.

     Jiná a zásadnější věc je , že jeden ze zvolených koaličních zastupitelů, pan Plochý, přijal mandát v rozporu se zákonem. Zákon totiž zcela jasně hovoří, že pokud je dotyčný adept na zastupitele zároveň zaměstnancem magistrátu či úřadu, nesmí mandát zastupitele přijmout. Dle výkladu některých právníků je proto  volba starosty v Křimicích od počátku neplatná. …….

     Na prvním a zatím jediném zasedání zastupitelstva na porušení zákona upozorňoval Vlasta Bayer, ale starosta ho odbyl, že je vše v pořádku…….

     Zákon přitom zná a řeší případy, kdy dotyčný přijme mandát zastupitele v neznalosti a nevědomosti,  ale to  jistě není náš případ. Pan Plochý jako  profesní pracovník magistrátu zcela jistě zná příslušné zákony.  A je velmi smutné, že právě on  klidně přijal mandát zastupitele, i když mu muselo  být zcela  jasné, že překračuje zákon.  A jak faux pas vyřešil starosta?

      “ No je to můj kámoš, bývalý policajt, tak on holt položí ten mandát zastupitele a já ho za to pověřím funkcí tajemníka křimického úřadu“, ……..  stalo se……..nevěříte?

tlf seznam

 

     A kdo bude v zastupitelstvu nástupcem pana tajemníka?  No přece jeden z nejúspěšnějších a nejoblíbenějších podnikatelů Křimic – pan Václav Suda!

        “Sudovi šrot, Křimicím ještě více zlodějů, hluku a nepořádku!”

                                                                                                 Petr Otásek

 

49 komentářů u 100 dnů od voleb uplynulo

 1. krimice napsal:

  Zrzavec ani za dalších 100 dní nepochopí o co gou, proto si tam musel vzít někoho chytrýho.

 2. Milan Řežábek napsal:

  Skutečně uplynulo sto dnů. Je to zhruba oněch sto dnů, kdy tento web změnil provozovatele. Doposud jeho provoz zaštiťovalo ÚMO, nicméně po podzimním Waterloo Sdružení občanů Křimic (dále „SOK“) zčistajasna nese hlavičku právě SOK.
  Zeptám se proč, tak jako jsem se ptal na stránkách SOK na Facebooku, nicméně odpovědí bylo zakázání příspěvků na stránce. Zřejmě se ptám správně a proto to zkusím znovu.
  Roku 2010 jsem se stal křimickým zastupitelem. Mimo to jsem byl najmenován v jedné komisi, která sice prakticky nefungovala ani nezasedala, a to komise informační.
  V rámci členství v této komisi jsem byl starostou požádán, abych poptal, kolik by stály webové stránky, prostřednictvím kterých by se ÚMO prezentovalo nezávisle na magistrátních webových stránkách. Mělo se tedy jednat o stránky čistě provozované ÚMO. Stránky měly představovat alternativu ke stránkám magistrátním, protože stránky provozované MMP nebyly dostatečně „uživatelsky přívětivé“ a z pohledu návštěvníka ani příliš atraktivní. Dostal jsem několik nabídek, kdy žádná se nedostala pod 12.000,- Kč za poskytnutí personifikovaného vzhledu webu vč. redakčního systému. Ba dokonce nabízený web, poměrně podobný tomu stávajícímu, byl nabídnut za bezmála 20.000,-Kč.
  Teď bych se rád zeptal SOK:
  Jak je tedy možné, že stránky, které byly zřízeny jako stránky ÚMO, převlékly háv do barev SOK?
  Z čeho byly stránky financovány z pokladny ÚMO nebo SOK?
  Pokud z pokladny ÚMO, existuje úplatná! smlouva, kterou SOK nabyl od ÚMO práva k užívání dotyčné stránky?
  Děkuji mnohokrát za odpověď.

  M. Řežábek

  • Anonym napsal:

   Vždycky si byl šmejd, pro vesnici si nikdy nic pořádného neudělal tak nepruď.

 3. Milan Řežábek napsal:

  Velmi děkuji za podnětnou a věcnou reflexi mého charakteru. Avšak abych mohl vyvodit důsledky vzhledem ke své osobě, buďte prosím konkrétnější.

  Hezký den do Křimice přeje M. Ř.

  • Robert Dobrý ml. napsal:

   Připojuji se k dotazu a byl bych velice rád, kdyby se exstarosta Otásek konečně ukázal jako vzácný charakter, jak ho tady na jiném místě prezentuje Vlasta Bajer a sdělil nám z jakých prostředků bylo uhrazeno zřízení stránek krimice.eu.

 4. křimice napsal:

  A odpovědi, tý se nedočekáš…….Proč to mlčení?

 5. RichardGop napsal:

  Мы поможем вам продвинуть ваши проекты рекламой в пабликах и группах Вконтакте.
  Хорошая цена за качественную и честную рекламу Вконтакте.
  Узнать подробнее: http://vkx.biz/
  реклама вконтакте цена
  Теги: реклама в пабликах вконтакте
  реклама в вк
  реклама вконтакте цена

 6. DorothyBaw napsal:

  Revolutional update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil 3.0“:
  captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another size-types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
  See you later!

  XRumer20170718

 7. ArleneItari napsal:

  Revolutional update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil 3.0“:
  captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
  See you later!

  XRumer20170721

 8. ArleneItari napsal:

  Absolutely NEW update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil 3.0“:
  captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another size-types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
  Good luck 😉

  XRumer20170721

 9. FlossieTug napsal:

  Absolutely NEW update of SEO/SMM software „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
  See you later 😉

  XRumer20170725

 10. Aaaucegaups napsal:

  Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights!

  Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar.

  Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking!

  All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings.

  In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona.

  People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor…

  So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office!

  OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm.

  DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena.

  From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100

  https://veronasegwaytours.com/

 11. Carolynprown napsal:

  Absolutely NEW update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil 3.0“:
  captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another size-types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
  You read it – then IT WORKS!
  See you later!

  XRumer201708

 12. Carolynprown napsal:

  Absolutely NEW update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
  You read it – then IT WORKS!
  Good luck 😉

  XRumer201708

 13. Leeannnaf napsal:

  Revolutional update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil 3.0“:
  captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
  You read it – then IT WORKS!
  Good luck 😉

  XRumer201708c

 14. Maryanaf napsal:

  http://xrumersale.site/

  Revolutional update of SEO/SMM package „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
  You read it – then IT WORKS!
  Good luck 😉

  http://xrumersale.site/
  XRumer201708yy

 15. Maryanaf napsal:

  http://salexrumer.site/

  Absolutely NEW update of SEO/SMM software „XRumer 16.0 + XEvil“:
  captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another size-types of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
  You read it – then IT WORKS!
  Good luck 😉

  http://xrumersale.site/
  XRumer201708yy

 16. Stevenjag napsal:

  We are glad to see you in our midst I Want a lot of sex like role-playing games my nickname (Bogdana90)

  I Want a lot of sex like role-playing games
  Copy the link and go to me… bit.ly/2irZoFP

  Kopieer en plak de link naar een korte registratie te maken en contact met mij op mijn profiel. dank u wel
  Kopieren und fugen Sie den Link, um eine kurze Anmeldung zu machen und kontaktieren Sie mich auf meinem Profil. Vielen Dank

  bit.ly/2irZoFP

 17. BethanyQhm napsal:

  Hey everyone! Lately I have been dealing with a lot of challenges. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well here and see how it goes. Problem is, I haven’t taken it for a while, and don’t wanna get back to it, we’ll see how it goes.

 18. Larryreemy napsal:

  http://www.vask.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2867 сериал ленинград 46 смотреть в хорошем смотреть бесплатные порно мультфильм в хорошем качестве http://mjwrg.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=89244

 19. Larryreemy napsal:

  http://xiakehuwai.com/home.php?mod=space&uid=9930 смотреть бесплатные кино в хорошем качестве 2014 смотреть фильм за стеной http://erp.com.ru/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=129922

 20. Larryreemy napsal:

  http://giocoeazzardo.it/component/k2/itemlist/user/32789 смотреть кино онлайн лучшие боевики смотреть мультфильм онлайн 2015 года новинки http://acumcom.ro/component/k2/itemlist/user/17934

 21. BethanyRhn napsal:

  My friend and I went camping the other day. It was a tiring experience, as he wouldn’t let me sleep all night. He kept talking about random things and whined about his sleeplessness. I totally told him to link and deal with it.

 22. Larryreemy napsal:

  http://zsmoderowka.jedlicze.pl/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=700893 смотреть кино последний охотник на ведьм смотреть мультфильм криминал 2015 http://mail.fbcfultonmo.org/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=533

 23. Larryreemy napsal:

  http://berkly.camp/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=127962 динозавр мутант полный фильм смотреть бесплатно русские сериал новинки http://sivivienda-ep.gob.ec/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1045223

 24. Larryreemy napsal:

  http://ip-67-205-105-209.static.privatedns.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=243008 смотреть фильм 50 оттенков сер смотреть сериал бесплатно новинки 2014 2015 http://sscds.com/home.php?mod=space&uid=300239

 25. Larryreemy napsal:

  http://www.archiservedesign.co.uk/component/k2/itemlist/user/172714 смотреть мультфильм 8 серий хочу скачать фильм фильм бесплатно на компьютер http://rizigraf.com.br/component/k2/itemlist/user/267645

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


+ 4 = jedenáct