„Úlet Křimice“ – šipkaři

Vznik oddílu elektronických šipek

     V roce 1999 skupina místních občanů založila šipkový klub s názvem „Úlet Křimice.“ V tomto roce hrálo soutěž pět hráčů, a to pánové: Kavina Petr, Kohout Ladislav, Hanžl Petr a Fleišman Zdeněk mladší a starší.

     V roce 2000 doplnili hráče bratři Dobří, Petr a Přemek, Jedlička Milan a Hilburger Patrik. V letech dalších přišli hrát Růžek Zdeněk, Dudkovský David, Fleišmanová Markéta, Rada Václav, Novák František, Peroutka Jaroslav a další hráči.

     Od roku 2007 hrají hráči „Úletu Křimice“ ve dvou družstvech a to „A“ s kapitánem Kohoutem Ladislavem hraje 1. regionální ligu a „B“ tým s kapitánkou Markétou Fleišmanovou 3. ligu.

     V roce 2009 se povedlo týmu „A“ udržet 1. Plzeňskou ligu a tým „B“ po skvělém výkonu postoupil do 2. Plzeňské ligy.

     V roce 2009 jsme pořádaly sérii turnajů. Pro velký úspěch plánujeme v roce 2010 opět tuto sérii turnajů zopakovat. Přesný termín bude uveřejněn. Rovněž se připravuje i „Dětský šipkový den“.

     Tento mladý sport, kde řada oddílů má již i soutěže pro mládež má naději stát se sportem olympijským a též náš oddíl by rád tuto myšlenku podpořil i tím, že v budoucnu bude vychovávat i hráčskou základnu mladých hráčů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

—————————————————————————————-

V pátek 3.1.2014, v předvečer utkání sezóny, semifinále poháru kategorie „C“ proti Saint Tropez Plzeň, mnohými označovaným za předčasné finále, se sešli šipkaři Úletu Křimice „B“ aby si zhodnotili uplynulý rok. Nad stoly perfektně připraveného jídla skvělou obsluhou domácí Sokolovny vedoucí týmu vyslovil spokojenost a poděkování všem členům týmu za odvedenou práci a přístup k šipkám v roce minulém. Byla upravena pravidla platby za benzín a neúčast na utkání. Tým se neoficiálně rozloučil s Františkem Brantlem, který naznačil konec kariéry. Předseda mužstva naznačil možnosti finančních příspěvků potencionálních sponzorů a příspěvků od města do budoucnosti. Věřme, že se na šipky v Křimicích můžeme těšit i nadále a třeba i v nových dresech s logem sponzora.

  Po krátké diskuzi, která se obešla bez násilí byl rozehrán první miniturnaj, vzhledem k počtu hráčů (9) v pozměněném pořadí, se začínalo Shanghaiem, každý s každým. Ve hře kde jde o to trefit třemi šipkami single, double a triple, potažmo nastřádat co největší počet bodů zvítězil František Brantl, před Zdeňkem Fleišmanem ml. a Petrem Janouškovcem. Jmenovaní, včetně čtvrtého v pořadí Aloise Hiršla dokázali hru uzavřít Shanghaiem. Startovné si rozdělili vítěz Brantl, Rybáková proti které se dvěma hráčům po sobě zdařilo hodit na první tři šipky dabl, tripl, singl čili Shanghai a Fleišmanová jako cenu útěchy.

  Druhou hrou byl doubleový vyřazovák jehož podstata je stejná jako při každém vyřazováku. Hráč který zahajuje může ale nemusí dát double na tři šipky, pokud však zaskóruje hráč po něm jdoucí musí aby se ve hře udržel rovněž vnější sektor trefit jinak ve hře končil. Kupodivu se pořadí otočilo a favorité se poroučeli jako první a poslední čtyřka z předchozí hry se dostala do semifinále. Nakonec nervovou zátěž neusnesly obě ženy a velké finále si tak rozdali nejstarší hráči na place Zdeněk Fleišman st. „Tatu“ a Jaromír Belšán, který nakonec nestora křimických šipek pokořil. Ceny si rozdělili oba finalisté a třetí Jana Rybáková.

  Následovalo čtvrté klání mezi domácími Starousedlíky a Náplavami z Plachovky. Hosté si zapůjčili do hry „ Tatuho“ a hry se již neúčastnila Janina, kterou odvolaly maminkovské povinnosti k dvouměsíčním dvojčátkům. Na návrh kapitána se utkání sehrálo v pohárovém duchu. Sestava domácích byla nabitá zvučnými jmény. Flek, Drak, Fugas a Marčís již dlouho ve světě šipek dokazují svoje mistrovství a postavit se jim, vyžaduje celého člověka. Sestava hostů vsadila na zkušenost. Tatu, Žán, Lojzátor a Fany jsou pokaždé zárukou kvalitních šipek a bylo se tak na co těšit. Každá hra se hraje pouze na dva legy a tak se zápis z počátku hemží remízami 1:1. Zlom přichází v utkání 10,11 a 12 kdy hosté třemi výhrami 0:2 převažují misky vah na svojí stranu a upravují 8:16. Nicméně domácí neskládají zbraně a v následujících 6 hrách prohrají pouze jedenkrát a živí naději při stavu 16:20. Domácí již nesmějí prohrát jediný leg a do hry jde skvěle hrající Petr Hanžl proti Lojzovi. Alois je však jako utržený ze řetězu a nedává domácím šanci 16:21 je tak konečný stav a celkově si Náplavy berou čtvrtou výhru v řadě a v souboji o večeři vedou již 0:4. V sérii na 5 vítězství je to již velmi slušný náskok.

  Poslední hrou vzhledem k pokročilému času je mimo původní plán zvolená 501 double in – out losovaných dvojic. Po obratně zmanipulovaném losovaní se k sobě přiřazují dvojice, Fany – Drak, Lojzátor – Flek, Tatu – Žán a Marčís s Fugym. Na konci je však mezi třemi dvojicemi naprostá shoda ve skóre a dochází k rozhodující hře tří týmů. Ze hry již jsou v tuto dobu Markéta a Petr Hanžl. Ve finále jako první otevírá hru zkušený Tatu a dlouho tak soupeřům utíká směrem k double out. Nutnost otevřít doublem svazuje šipkové ruce nejdéle Lojzovi a Fanymu, kteří po otevření hry však mocnými náhozy stahují náskok, zejména dvojice Belšán – Tatu. Nejstarší dvojice se dostává k zavírání jako první a dokonale toho využívá a nechává svoje mladší kolegy s mokrými kapesníky od slz u terčů.

   V závěrečném posezení u stolů při dojídání a dopíjení zbytků a rozlučkových štamprlí všichni upřímně blahopřejí vítězům posledního klání a snaží se z nich úplatkami a výhrůžkami vylákat tajemství jejich skvělé hry. Nicméně oba nejstarší nemohou poradit víc než skromnost a pokoru spojenou s radostí ze hry.

  Tak skončilo příjemné posezení a zahájení roku 2014 v křimické Sokolovně. Za výborné občerstvení patří poděkování Lence a Bobovi.

 

Komentáře nejsou povoleny.